קצבת שארים לניצולי שואה - פיצויים גרמניה

מדריך לשנת 2023 לקבלת פנסיה סוציאלית לניצולי שואה

אומנם השנה היא שנת 2023 אך עדיין חלק מניצולי השואה אינם מודעים למלוא הזכויות המגיעות להם לפי חוק. כדאי לדעת כי מעבר למענקים ולקצבאות הניתנות על ידי ממשלת ישראל, רבים מהניצולים זכאים לקבל קצבת פנסיה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני.

מדובר על ניצולים שעבדו בתקופת השואה באחד הגטאות המוכרים על ידי ממשלת גרמניה.

גטאות אלו היו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית, לכן אין זה מפתיע כי הרשימה מתעדכנת אחת לתקופה. לפני מספר שנים נוספו לרשימה מספר גטאות בבולגריה ורומניה, לכן רבים מהניצולים שלפני כן לא היו זכאים לקבלת הקצבה, יכולים עכשיו לקבל אותה באופן רטרואקטיבי.

ההמלצה הכללית היא להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום, על מנת לזרז את הבירוקרטיה הגרמנית וכמובן להבטיח לכם את מלוא סכום הקצבה המגיע לכם לפי חוק.

פנסיה סוציאלית לניצולי שואה – קווים לדמותה

אי שם בשנת 1975 נחתם הסכם בין ממשלת גרמניה לבין ממשלת ישראל, שקבע כי דינה של עבודה מרצון באחד הגטאות שהיו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית זהה לדינה של כל עבודה אחרת.

לכן בדיוק כפי שכל אזרח גרמני זכאי לקבל פנסיה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני, כך גם כל ניצול שואה שעבד בתקופת השואה במפעלים, ניקיונות, מטבחים, טיפול בקשישים ובילדים וכדומה.

חשוב רק לוודא כי מדובר על עבודה מרצון, לעומת עבודה בכפייה, שבגינה כל הניצולים זכאים לקבל פיצויים ממשלת גרמניה. אך עבודה מרצון, שניתנה עבורה תמורה מסוימת, כגון תוספת מזון או מכסה משופר, מספקת לעובדי הגטאות קצבה נוספת.

חשוב לזכור כי קצבת הזקנה הסוציאלית יכולה לשפר את איכות החיים של כל ניצול שואה, לכן אין שום סיבה לוותר עליה.

מדריך לשנת 2023 לקבלת פנסיה סוציאלית לניצולי שואה

נקודות חשובות לגבי פנסיה סוציאלית לניצולי שואה

ניצול שואה שעמד בכל הקריטריונים הרלוונטיים לקבלת הפנסיה הסוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני, יכול לתבוע מהביטוח הלאומי את סכום הקצבה המגיע לו באופן רטרואקטיבי.

החוק קובע כי ניתן לקבל את סכום הקצבה החל מתאריך 1.7.1997 ועד ליום מותו של ניצול השואה, בדמות קצבה חודשית.

במידה וניצול השואה נפטר לפני שהוא הספיק לתבוע את הביטוח הלאומי הגרמני, היורשים שלו זכאים לעשות זאת בשמו ולקבל את סכום הקבה המגיע לו.

מעבר לכך, כל עובד גטאות זכאי למענק חד פעמי של אלפיים יורו וחשוב להדגיש כי קבלת המענק או הקצבה החודשית אינם תלויים בשום קצבה אחרת.

אנו במשרד עו"ד סיבר ווייצקר נשמח לספק לכם את כל המידע המעודכן לשנת 2023 לגבי קבלת פנסיה סוציאלית לניצולי שואה.

אנו מתמחים בהגשת תביעות וערעורים לביטוח הלאומי הגרמני ונשמח לסייע לכם להתמודד מול הבירוקרטיה וכמובן לזרז ולייעל את כל התהליך. אנו נבדוק את הזכאות שלכם לקבלת הפנסיה הסוציאלית ונוודא כי תקבלו את הסכום המקסימלי ביותר. צרו קשר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *