איך מגישים תביעה להגדלת קצבה לניצולי שואה.

הגשת תביעה בכפוף לתיקון ZRBG 

הביטוח הלאומי הגרמני משלם קצבת זקנה סוציאלית לעובדי הגטאות, שהוחזקו באחד מהגטאות הנמצאים בשטח הכיבוש או בשטח ההשפעה של גרמניה הנאצית. עובדי הגטאות צריכים להוכיח כי הם ביצעו עבודה מרצון, לעומת עבודה בכפייה.  לרוב מדובר על עבודות הכוללות פינוי שלג, ניקיון, טיפול בזקנים וילדים, עבודות במטבח או עבודות במפעלים.

הניצולים צריכים להראות כי הם קיבלו תמורה מסוימת עבור העבודה, גם אם מדובר על תמורה סמלית, כגון בגדים חמים, תוספת מזון וכדומה.

תיקון ZRBG בחוק הגטאות שפורסם בשנת 2014 הרחיב באופן רטרואקטיבי את הזכאות של הניצולים לקבל את קצבת הזקנה הסוציאלית שלהם החל מיום 1.7.97. כמו כן, הממשלה אישרה לכל עובדי הגטאות לקבל פיצוי חד פעמי העומד על 2,000 יורו.

הגשת תביעה בכפוף לתיקון ZRBG  – מה כדאי לכם לדעת?

חשוב להבין כי כבר בשנות ה- 70 ממשלת ישראל חתמה על הסכם עם ממשלת גרמניה, שקבע כי כל עבודה שהתבצעה מרצון על ידי הניצולים, ששהו באחד הגטאות שהיו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית, נחשבת לעבודה כמו כל עבודה אחרת.

לכן עובדי הגטאות שיוכלו להוכיח זאת, יהיו זכאים לקבל קצבת זקנה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני.

עם זאת, יש לזכור כי מדובר אך ורק על גטאות שמוכרים לממשלת גרמניה, המחזיקה ברשימה שהולכת ומתעדכנת בשנים האחרונות. רבים מהניצולים שהגישו תביעה לביטוח הלאומי הגרמני, קיבלו דחייה מאחר והגטו שלהם לא הוכר על ידי הממשלה.

אך בשנים האחרונות ממשלת גרמניה טורחת לעדכן את הרשימה ולהוסיף גטאות נוספים, שיכולים לזכות את הניצולים בדמי קצבה חודשיים עד לסוף חייהם.

מדובר על קצבה שיכולה להיות משמעותית לכל ניצול שואה שמתקשה לסגור את החודש, לכן חשוב להכיר את הזכויות שלכם ולהגיש בקשה חדשה, במקרה של דחייה קודמת.

הגשת תביעה בכפוף לתיקון ZRBG

החשיבות של הגשת תביעה בכפוף לתיקון ZRBG 

כדאי לדעת כי חלק גדול מניצולי השואה שמקבלים קצבה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני, נאלצים להסתפק בקצבה מצומצמת.

ממשלת גרמניה שינתה בשנים האחרונות את המדיניות שלה, דבר שמאפשר לניצולים להגיש בקשה להעלאת גובה הקצבה החודשית שלהם.

כמו כן, כדאי לדעת כי היורשים של ניצולי השואה זכאים לקבל את גובה הקצבה שלהם כתשלום רטרואקטיבי חד פעמי, במידה וניצול השואה נפטר בטרם הספיק להגיש תביעה לביטוח הלאומי הגרמני.

מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד שמתמחה בתחום, על מנת לוודא כי אתם עומדים בכל הקריטריונים ולהבטיח לעצמכם את גובה הקצבה המקסימלי ביותר.

אנו במשרד עו"ד סיבר ווייצקר נשמח להגיש עבורכם תביעה בכפוף לתיקון ZRBG. אנו מתמחים בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני ונשמח לטפל עבורכם בכל הבירוקרטיה, על מנת לייעל ולזרז את התהליך. נשמח להגיש עבורכם ערעור במקרה של דחייה וכמובן להגיש תביעה להגדלת סכום הקצבה הסוציאלית המגיעה לכם. לקבלת פרטים נוספים, צרו קשר!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *