מהו חוק הגטאות? מה חשוב לדעת?

חוק הגטאות נחקק בגרמניה ושינה את איכות החיים של כל עובדי הגטאות. לפי הסכם שנחתם בין ממשלת ישראל לבין ממשלת גרמניה, כל עבודה מרצון שהתבצעה על ידי ניצולי השואה בשטחי גרמניה הנאצית או בשטחים שהיו תחת שליטתה, נחשבת לעבודה לכל דבר ועניין. חוק הגטאות קובע כי הזכאות לקצבת זקנה ושאירים תחושב גם לפי תקופת העבודה שבוצעה מרצון בשטחי הרייך הגרמני או בשטחים שסופחו על ידו. הקצבה משולמת על ידי המוסד לביטוח הסוציאלי בגרמניה ומגיעה לכל ניצול שואה שעומד בקריטריונים הנדרשים.

חוק הגטאות – קווים לדמותו

חוק הגטאות עבור מספר שינויים בחלוף השנים. כבר בשנת 1997 נקבע כי עבודה שבוצעה בגטו לודג' שלא בכפייה, מהווה חלק מהזכאות לקבלת קצבת זקנה ושאירים. כתוצאה מכך, המוסד הלאומי הגרמני שילם קצבאות לכל עובדי הגטאות שעמדו בתנאי הזכאות. אך רבים מהניצולים שהגישו תביעה לביטוח הלאומי נדחו או קיבלו קצבה נמוכה יחסית, כתוצאה ממדיניות המוסד לביטוח לאומי. עם השנים החוק הורחב והכיל גם גטאות נוספים, שזיכו את כל מי שעבד בהם בדמי הקצבה הסוציאליים. בשנת 2014 חל שינוי נוסף בחוק הגטאות, שאפשר לניצולי השואה לקבל את סכום הקצבה באופן רטרואקטיבי החל משנת 1997. כדאי לציין כי עוד בשנת 2007 נקבע כי ממשלת גרמניה תשלם מענק חד פעמי בגובה אלפיים יורו לכל תובעי קצבת הזקנה שהתביעה שלהם נדחתה. בהמשך הממשלה הרחיבה את זכות קבלת המענק גם לניצולי שואה שמקבלים את קצבת הזקנה הסוציאלית.

מהו חוק הגטאות? מה חשוב לדעת?

מה חשוב לדעת לגבי חוק הגטאות?

קודם כל, חשוב לזכור כי חוק הגטאות מתייחס לניצולי שואה שעבדו בתקופת השואה בעבודה שלא בכפייה, לעומת ניצולים שנאלצו לעבוד בעבודות כפייה שונות. יש לזכור כי עבור העבודה בעבודות כפייה הניצולים זכאים לקבל קצבאות ודמי פיצויים, שאינם קשורים לחוק הגטאות. אך ניצולים שעבדו בעבודות מרצון, כגון טיפול בזקנים וילדים, ניקיון, עבודה במטבחים או במפעלים וקיבלו תמורה עבור העבודה, זכאים לקבל קצבה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני. כמובן שמדובר על ניצולים ששהו באחד הגטאות המוכרים על ידי ממשלת גרמניה וחשוב לציין כי בשנים האחרונות ממשלת גרמניה הכירה בגטאות נוספים. למשל, בשנת 2016 ממשלת גרמניה הכירה בערים בבולגריה כגטו פתוח ובשנת 2018 היא הכירה בעיירה סטרטייבקה באוקראינה. בהמשך בשנת 2019 היא הכירה בערים נוספות ברומניה כגטו פתוח.

אנו במשרד עו"ד סיבר ווייצקר נשמח לספק לכם מידע עדכני לגבי חוק הגטאות ולהגיש בשמכם תביעה לביטוח הלאומי הגרמני. אנו מתמחים בכל הניואנסים של הגשת תביעה לביטוח הלאומי הגרמני, במטרה לאפשר לכם ליהנות מקצבת זקנה סוציאלית שמגיעה לכל עובדי הגטאות. אנו נשמח לקצר ולייעל עבורכם את כל התהליך הבירוקרטי ולאפשר לכם לממש את מלוא הזכויות המגיעות לכם לפי חוק. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור לייעוץ, צרו קשר!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *