זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח 

זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח 

לא פעם ניתן לשמוע בחדשות על ניצולי השואה, שעברו סבל בלתי מתקבל על הדעת. מדובר לא פעם על אנשים מבוגרים ועריריים, המנסים לשרוד ביוקר המחיה הנוכחי.

לא לכולם יש משפחות שמסוגלות לתמוך בהם ולא כולם מעוניינים להיות נתמכים על ידי קרובי משפחה וחברים. לכן כל ניצול שואה חייב להכיר את הזכויות המגיעות לו לפי חוק, על מנת לשפר את איכות החיים שלו ולקבל את כל הקצבאות המגיעות לו. חשוב לציין כי אחת הקצבאות הפחות מוכרות היא קצבת זקנה סוציאלית, המגיעה לכל מי שעבד מרצון באחד הגטאות המוכרים על ידי ממשלת גרמניה. קצבה זו משולמת על ידי הביטוח הלאומי הגרמני והיא אינה מתנגשת עם אף קצבה אחרת, לכן אין שום מניעה לתבוע את קצבת הזקנה המגיעה לכם, גם אם אתם מקבלים קצבאות אחרות מהמדינה.

זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח – חשוב להכיר!

רוב האנשים החושבים על ניצולי השואה, מדמיינים אותם בגטאות סגורים, ששימשו בתור מתקן כליאה. אך חלק מניצולי השואה שהו בגטאות פתוחים, שאפשרו להם לצאת לעבוד ולשפר את תנאי החיים שלהם. מי שעבד בתקופת השואה בפינוי שלג, טיפול בחולים, בזקנים או בילדים, בעבודות ניקיון שונות או בעבודות במפעלים, זכאי לקבל קצבת זקנה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני. חשוב לציין כי הדבר נכון אך ורק עבור מי שעבד בעבודה מרצון, מאחר ועבור עבודה בכפייה מגיעים לניצולים פיצויים כספיים, ללא שום קשר. אך עובדים מרצון שקיבלו תמורה עבור העבודה, בין אם מדובר על תוספת מזון, בגדים חמים או מכסה, יכולים להיות זכאים לקצבה סוציאלית, שתאפשר להם לשפר את איכות החיים שלהם. 

זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח 

נקודות חשובות שכדאי לדעת לגבי זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח

ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח, לעומת גטו סגור, זכו לחופש תנועה רב יותר ולאפשרות לעבוד למחייתם. אומנם העבודה הייתה קשה והתנאים היו קיצוניים, אך היה מדובר על הזדמנות יקרה מפז לשפר ולו במעט את איכות החיים. ניצולים ששהו בגטו סגור לא היו רשאים לצאת לעבודה, לכן הם אינם זכאים לקבל פנסיה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני. אך בעקבות הסכם שנחתם בין ממשלת גרמניה לממשלת ישראל בשנת 1975, נקבע כי כל עבודה שהתבצעה באחד הגטאות המוכרים לממשלת גרמניה, אינה שונה כלל מכל עבודה אחרת. לכן עובדי הגטאות זכאים לקבל קצבת זקנה, במידה והם עומדים בכל הקריטריונים הנדרשים. חשוב לציין כי לאחרונה ממשלת גרמניה עדכנה את רשימת הגטאות, לכן ניצולים נוספים יכולים להגיש תביעה לביטוח הלאומי הגרמני.

אנו במשרד עורכי הדין סיבר ווייצקר נשמח לספק לכם ייעוץ לגבי זכויות ניצולי שואה ששהו בגטו פתוח. אנו מתמחים בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני ונשמח לסייע לכם בתהליך ולזרז את כל הבירוקרטיה, על מנת להבטיח לכם את גובה הקצבה המקסימלי. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *