חוק הפיצויים הגרמני - קווים לדמותו

החוק לתיקון חוק הגטאות ZRBG

אי שם בשנות ה- 70 נחתם הסכם בין ממשלת ישראל לבין ממשלת גרמניה, שקבע כי הביטוח הלאומי הגרמני ישלם קצבת זקנה סוציאלית לניצולי שואה, שעבדו בתקופת השואה באחד הגטאות, שהיו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית.

ההסכם נוגע לעובדי גטאות שביצעו עבודות מרצון, שלא תחת כפייה, מאחר ועבודות אלו אינן שונות במהותן משום עבודה אחרת. לכן גם עובדי הגטאות זכאים לקבל פנסיה סוציאלית, בדיוק כמו כל עובד אחר. כדאי לציין כי עבודות מסוג זה כללו טיפול והשגחה על ילדים, עבודות ניקיון, עבודות במטבחים, עבודות במפעלים, עבודות חקלאיות וכדומה. אומנם אין צורך להציג אישור רשמי המוכיח את ביצוע העבודה בפועל, אך יש לוודא כי מדובר על עבודה שבוצעה כנגדה תשלום מסוים, כולל תשלום באמצעות מוצרי מזון, בגדים או מכסה.

מה כדאי לדעת לגבי החוק לתיקון חוק הגטאות ZRBG?

החוק לתיקון חוק הגטאות פורסם בשנת 2014 והוא למעשה הרחיב באופן רטרואקטיבי את מועד הזכאות לקבלת הקצבה. כלומר, כל עובדי הגטאות זכאים לקבל את הפנסיה הסוציאלית החל מה- 1.7.97. גובה הקצבה תלוי בתאריך הלידה של ניצול השואה ובמשך תקופת העבודה שלו בגטו. מומלץ להיעזר בשירותיו של משרד עו"ד שמתמחה בתחום, על מנת להבין את כל הניואנסים השונים ולזרז את התהליך של קבלת הקצבה. חשוב לציין כי הקצבה אינה תלויה בקצבאות אחרות, מאחר והיא משולמת לכל עובדי הגטאות שעומדים בקריטריונים הנדרשים, בנוסף לכל קצבה אחרת, המגיעה לניצולים בגין רדיפות הנאצים. חשוב לציין כי במידה וניצול השואה נפטר בטרם הספיק להגיש את התביעה לביטוח הלאומי הגרמני, היורשים שלו זכאים לקבל את הקצבה באופן רטרואקטיבי, בכפוף לעמידה בקריטריונים מסוימים.

החוק לתיקון חוק הגטאות ZRBG –

החוק לתיקון חוק הגטאות ZRBG – – מה התחדש בתחום?

אם בעבר ממשלת גרמניה הכירה אך ורק בגטאות בודדים, שהיו תחת שליטת והשפעת גרמניה הנאצית, הרי שבשנת 2016 הממשלה הכירה בערים נוספות בבולגריה בתור גטו פתוח. כלומר, יהודים ששהו באחד הגטאות האלו ועבדו בעבודה מרצון, זכאים לקבל פנסיה סוציאלית, שיכולה לשפר משמעותית את איכות החיים שלהם. לאחר כשנתיים, ממשלת גרמניה הכירה בגטאות נוספים, כגון הגטו בעיר פלובדיב בבולגריה והגטו בעיירה סטרטייבקה באוקראינה. לאחר כשנה, ממשלת גרמניה הכירה בערים נוספות ברומניה כגטו פתוח וייתכן כי יתווספו גטאות נוספים לרשימה, שנמצאת בתהליכי עדכון. מומלץ להיעזר במשרד עו"ד שמתמחה בתחום, במטרה למצות את מלוא הזכויות המגיעות לכם.

אנו במשרד עו"ד סיבר ווייצקר נשמח לספק לכם סיוע וייעוץ לגבי החוק לתיקון חוק הגטאות – ZRBG. אנו מתמחים בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני, במטרה לאפשר לכם ליהנות מפנסיה סוציאלית המגיעה לכם לפי חוק. אנו מכירים את התחום לעומק ויודעים בדיוק כיצד לזרז הליכים ולהגדיל את גובה הקצבה למקסימום האפשרי. לקבלת ייעוץ ומידע נוסף, צרו קשר!

קראו גם על: פיצוי לדור שני של ניצולי שואה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *