תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה

תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה

לפני כמעט 50 שנה נחתם הסכם הביטוח הסוציאלי לפיצויים לניצולי שואה, שנחתם בין ישראל לגרמניה. ההסכם קבע כי ניצולי שואה שעבדו בגטו בתקופת השואה, זכאים לקבל קצבה מהביטוח הלאומי הגרמני.

במסגרת ההסכם נקבע כי היורשים של ניצולי השואה זכאים להגיש תביעה לקבלת הקצבה לאחר פטירתם, במטרה לקבל את דמי הקצבה בצורה רטרואקטיבית. אנו במשרד עו"ד סיבר וויצקר נשמח לספק לכם ייעוץ ומידע חיוני אודות תגמולים לאלמנת/אלמנים של ניצולי שואה.

אנו מתמחים בתחום ובקיאים בכל הדקויות ובכל הניואנסים הנחוצים. אנו נשמח לזרז עבורכם את כל הליכי התביעה ואף להגיש התנגדויות וערעורים, במטרה לקבל את מלוא סכום הקצבה המגיע לכם לפי חוק. 

מה חשוב לדעת לגבי תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה?

קודם כל, כדאי לדעת כי קצבת הפנסיה הסוציאלית, המשולמת לניצולי השואה בעקבות העבודה שלהם בגטו בתקופת השואה, משולמת באופן רטרואקטיבי החל מהתאריך 1.7.1997. אחת לחודש ניצולי השואה זכאים לקבל קצבה חודשית עד ליום פטירתם.

יש לציין כי לקצבה מצטרפות נקודות נוספות בגין לימודים, גידול ילדים ועוד. במידה וניצול השואה נפטר בטרם הספיק להגיש את התביעה לקבלת הקצבה, האלמן או האלמנה יכולים להגיש את התביעה בשמו. מעבר לכך, חשוב לדעת כי לא פעם ניצולי השואה זכו לקבל קצבה מוקטנת, למרות שלמעשה מגיעה להם קצבה גבוהה יותר.

לכן מומלץ להגיש בקשה לצורך עריכת בדיקה חוזרת, לצורך הגדלת דמי הקצבה. מעבר לכך, לא מעט ניצולי שואה הגישו בעבר את התביעה, אך תביעתם נדחתה. נכון להיום ממשלת גרמניה ריככה את התנאים לקבלת הקצבה, לכן מומלץ להגיש את הבקשה מחדש.

הדבר נכון גם לגבי האלמנים של ניצולי השואה, שזכאים להגיש את הבקשה בשמם של הניצולים, במידה והם נפטרו בטרם זכו ליהנות מהקצבה המגיעה להם.

תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה

תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה – דגשים חשובים שכדאי להכיר

חשוב להדגיש כי על מנת לקבל תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה, יש צורך להוכיח כי הניצול עבד באחד הגטאות שהיו תחת שליטת גרמניה הנאצית או תחת השפעתה. מעבר לכך,

יש להוכיח כי מדובר על עבודה מרצון, לעומת עבודה בכפייה, מאחר ורק עבור עבודה מרצון ניתן לקבל קצבת פנסיה סוציאלית. לצורך כך, יש להראות כי ניצול השואה קיבל תמורה עבור עבודתו, כולל תמורה סמלית כגון מזון, מכסה, בגדים וכדומה. ברוב הפעמים מדובר על עבודה במפעלים, בחדרי אוכל, בניקיון, בטיפול בזקנים או בילדים וכדומה.

בשנים האחרונות נוספו גטאות נוספים לרשימת הגטאות המאושרים על ידי ממשלת גרמניה, לכן ניצולי שואה נוספים זכאים ליהנות מקצבת הפנסיה הסוציאלית. במקרים בהם הניצולים כבר אינם בין החיים, האלמנות והאלמנים שלהם זכאים לקבל את דמי הקצבה בשמם.

אנו במשרד עו"ד סיבר וויצקר נשמח לסייע לכם לקבל תגמולים לאלמנות/אלמנים של ניצולי שואה. למידע נוסף ולבדיקת זכאות, צרו קשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *