זכויות דור שני לניצולי שואה

זכויות הדור השני לניצולי שואה

לניצולי שואה מגיעות זכויות שונות בהתאם לקריטריונים מסוימים וזכויות אלו ממומשות אל מול גורמים שונים. 

לצד זכויותיהם של ניצולי השואה, קיימות גם כמה זכויות דור שני לניצולי שואה וחשוב מאוד להכיר אותן ולפעול על מנת לקבלן, אך לפני שנסביר על זכאותם של בני הדור השני לניצולי שואה לקבלת זכויות, נסביר כיצד מוגדר ניצול שואה ואילו תשלומים ניתן לקבל מממשלת גרמניה.

ההגדרה של ניצול שואה – הגדרה כללית והגדרה נוספת

ההגדרה הכללית של ניצול שואה הוא כל אדם ששהה בתקופת מלחמת העולם השנייה בארצות שהיו בנות ברית של גרמניה או בארצות שנמצאו תחת שלטון גרמניה וסבל בשל כך. 

בנוסף, ישנה עוד הגדרה לפיה ניצול שואה הוא כל אדם שברח משטח הכיבוש במהלך תקופת המלחמה.

 גם מי שהיה עובר ברחם אימו ואימו סבלה מהרדיפות, מוגדר כניצול שואה. יחד עם זאת, הגופים השונים מגדירים מיהו ניצול שואה בדרכים מעט שונות.

תשלומים שניתן לקבל מגרמניה

ישנן ארבע דרכים לקבלת תשלומים מממשלת גרמניה:

  1. פיצוי חד פעמי – פיצוי זה ניתן מקרן הסיוע של ועידת התביעות. הפיצוי מיועד לניצולים שהיו תושבי הגוש הקומוניסטי והיגרו לארצות המערב. כמו כן, מיועד הפיצוי לניצולים מצפון אפריקה. רק ניצולים שמעולם לא קיבלו פיצוי זכאים לו.

כמו כן, זכאים לפיצוי זה ניצולים שבקשותיהם נענו בשלילה, במידה שהם עומדים היום בקריטריונים.

  1. רנטה חודשית הרנטה ניתנת לניצולים שששהו במחנה השמדה או במחנה ריכוז במשך חצי שנה לפחות או לניצולים ששהו בגטו מוכר או לניצולים ששהו בשטח גרמני כבוש וחיו תחת זהות בדויה או חיו חיי סתר לאורך שנה לכל הפחות. במידה שמדובר על בני 75 ומעלה, די בשהות שנמשכה שלושה חודשים.
  2. רנטה סוציאלית – המוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה משלם קצבת זיקנה. הזכאים לקבלת הקצבה הינם ניצולים שנולדו עד שנת 1938, כולל שנה זו, ועבדו שלא בכפייה בגטאות פתוחים או סגורים שנמצאו תחת סיפוח גרמני, שלטון גרמניה או השפעה גרמנית.
  3. פיצוי חד פעמי בסכום 2,000 אירו – ניתן להגיש תביעה לקבלת תשלום חד פעמי בגין עבודה בגטו שלא נעשתה בכפייה.

אם אתם מעוניינים לבדוק האם אתם, בתור יורשים לניצולים, זכאים לקבלת זכויות דור שני לניצולי שואה, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עו"ד סיבר ווייצקר ואנו נערוך עבורכם את הבדיקות הנדרשות. 

במידה שאתם זכאים לקבלת הזכויות, נוכל לסייע לכם לממש אותן.

אתם מזומנים לפנות אלינו ולקבל שירות מקצועי ואדיב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *