מהו הסכם לוקסמבורג?

תנאי הזכאות לקצבאות מרומניה

ניצולי שואה מרומניה החיים בישראל, שהיו אזרחי רומניה או עודם אזרחי רומניה ונרדפו בשל היותם יהודים בין התאריך ה- 6.9.1940 עד התאריך ה-  6.3.1945, עשויים להיות זכאים לקבלת קצבה (פנסיה) מממשלת רומניה משנת 2000.

עד שנת 2016 בחודש נובמבר היו רק ניצולים שהחזיקו באזרחות רומנית זכאים לקבלת קצבה, אך מהמועד בו החוק החדש נכנס לתוקף, עשויים גם ניצולי שואה שיהיו בעבר אזרחי רומניה להיות זכאים לקבלת הקצבה.

כמו כן, עשויים שארים של ניצול שואה שנפטר ועמד בתנאי הזכאות להיות זכאים לקבלת הקצבה. 

ניתן לקבל את הקצבה בנוסף לקבלת תגמול ממשרד האוצר (חוק נכי רדיפות הנאצים).

כמו כן, ניתן לקבל את הקצבה בנוסף לקצבה לניצולי שואה של ועידת התביעות/ מענק שניתן באופן חד פעמי ליהודים שנאלצו לחיות תחת מגבלות ברומניה, זאת בתנאי שהניצול עומד בתנאים שנקבעו.

הזכאים לקבלת הפיצויים

הזכאים לקבלת הפיצויים הינם ניצולי שואה יוצאי רומניה. ניצולים אלו נרדפו על רקע לאום ועומדים בכל התנאים הבאים:

  1. הניצולים היו אזרחי רומניה או שהם אזרחי רומניה בהווה.
  2. הניצולים חוו לפחות אחת מהרדיפות הבאות בין השנים 1940-1945: 
  • הוחזקו במחנות ריכוז וגטאות שאינם חלק משטחי רומניה.
  •  נשללה חירותם כאשר שהו במעצר ומחנות ריכוז.
  •  פונו או גורשו ממקום מגוריהם ומביתם.
  •  ניצלו מרכבות המוות.
  • נאלצו לבצע עבודות כפייה.
  • נולדו במהלך הגירוש או הפינוי או היו עובר ברחם אימם כאשר בוצע גירוש ונולדו אחרי הגירוש או הפינוי.
  • אלמן או אלמנה של ניצול שואה שחי בתנאים שצוינו לקבלת הקצבה. אלמנים ואלמנות אלו עשויים להיות זכאים לקבלת קצבת שאירים כל עוד הם לא נישאו מחדש.

חשוב לציין כי לא רק רומניה מעניקה קצבאות לניצולי שואה יוצאי רומניה וכי בחודש יולי, בשנת 2019 הוכרו על ידי גרמניה 19 ערים כ"גטאות פתוחים".

הכרה זו הובילה לכך שניצולי שואה שעבדו או שהו בערים הכלולות ברשימת הערים המוכרות במהלך המלחמה וכן בני הזוג שלהם ויורשיהם עשויים להיות זכאים לקבלת קצבאות מהביטוח הלאומי בגרמניה.

עו"ד סיבר ווייצקר – משרד המתמחה בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני

במידה שאתם סוברים כי אתם עומדים בתנאי הזכאות לקבלת קצבאות מהביטוח הלאומי הגרמני, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עו"ד סייבר ווייצקר. משרדנו מתמחה בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני עבור עובדי גטאות וצאצאיהם.

במסגרת שירותינו נוכל לבדוק האם אתם מחזיקים בזכאות לקבלת הקצבה ובמידה שאכן תימצאו זכאים, נילחם עבורכם ונשקיע את מירב המאמצים כדי שתקבלו את הפיצויים להם אתם זכאים.

אם אתם מעוניינים לקבל מידע נוסף אודות שירותינו או במידה שאתם מעוניינים לקבל מאיתנו שירות, אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטלפון או על ידי שליחת מייל ונסייע לכם בכל הדרוש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *