זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה

זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה

הסכם הביטוח הסוציאלי בין ישראל לגרמניה נכנס לתוקפו בשנת 1975. במסגרת ההסכם נקבע כי ניצולי שואה זכאים לקצבאות (פנסיה). כמו כן, נקבע בהסכם כי היורשים של ניצול השואה רשאים לקבל את דמי הגמלה של הנפטרים. 

לאחר דיונים נוספים הכיר הביטוח הלאומי הגרמני בעבודה בגטאות, כך שעבודתם של ניצולי השואה שעבדו בגטאות נחשבת לעבודה לכל דבר.

החוק החדש שנוגע לקבלת קצבאות מגרמניה קובע כי ניצולי שואה מגרמניה, בני זוגם ויורשיהם רשאים להגיש בקשה לקבלת קצבאות במידה שהם עבדו בגטו בתקופת השואה.

כמו כן, רשאים ניצולים, בני זוגם ויורשיהם להגיש בקשה לבדיקה חוזרת, זאת במידה שהם הגישו בקשה לקבלת קצבאות בעבר ובקשתם נדחתה. מעבר לזאת, עשויים חלק מהזכאים לקבלת הקצבה שכבר מקבלים קצבה להביא להגדלת גובה הקצבאות.

זכאים נוספים לקבלת קצבאות – ניצולים מרומניה שעבדו בגטאות במהלך תקופת השואה

ביולי שנת 2019, הכירה גרמניה גם בעבודתם של ניצולי שואה יוצאי רומניה שעבדו ב-19 ערים שהוכרו כ"גטאות פתוחים" וכך גם לגבי זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה.

גם בני הזוג של ניצולי השואה שעבדו באותם גטאות וכן יורשי הניצולים זכאים לקבלת הקצבאות מהביטוח הלאומי הגרמניה. 

לפי החוק מוענקות הקצבאות ליוצאי רומניה כפנסיה ובמידה שלפחות ניצול אחד שרד את שנת 2002, זכאי גם הדור השני לקבל את הזכויות הסוציאליות שמגיעות לניצולים שעבדו ב-19 הגטאות הפתוחיםוכל הכלול ב- זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה.

זכויות יוצאי רומניה כניצולי שואה

השינוי בחוק טרי מאוד וניצולי שואה רבים שהזדקקו לקצבאות הללו, שהיו עשויים לשפר את חייהם בצורה משמעותית, כבר אינם בחיים.

יחד עם זאת, עשויות הקצבאות המגיעות לבני הזוג של הניצולים או ליורשיהם, שהחוויות הקשות שעברו בני משפחתם השפיעו גם על חייהם, לסייע בשיפור המצב הכלכלי, על כן, חשוב שבני הזוג או היורשים יבדקו האם הם זכאים לקבלת הקצבאות.

 בין "הגטאות הפתוחים" שהוכרו על ידי גרמניה יש לציין את הגטאות הבאים: אלבה יוליה – Alba lulia, ברלד – Barlad, גאלאץ – Galati, יאסי – Isai, Jassy, Jassenmarkt, חרלאו – Harlau, רומן – Roman, רמניקו סראט – Ramnicu Sarat,  שטפאנשאט – Stefanesi, טרגו ניאמץ – Targu Neamt, קראיובה – Craiova ו"גטאות פתוחים" נוספים.

משרד עו"ד סיבר ווייצקר – נלחמים על זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה

במידה שאתם ניצולי שואה יוצאי רומניה שעבדו ב"גטאות הפתוחים" או במידה שאתם בני הזוג או יורשים של ניצולי שואה שעבדו בגטאות אלו, ייתכן שאתם זכאים לקבלת קצבאות מגרמניה, במסגרת הזכויות לניצולי שואה יוצאי רומניה.

אם אתם מעוניינים לבדוק את זכאותכם, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עו"ד סיבר ווייצקר. המשרד שלנו מתמחה בהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני עבור עובדי גטאות וצאצאיהם. 

ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות הטלפון או על ידי שליחת מייל. נשמח לעמוד לשירותכם, לבצע עבורכם בדיקת זכאות ובמידה שנמצאתם זכאים, לסייע לכם לקבל את הקצבאות המגיעות לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *