זכויות יורשים של ניצולי שואה

ניצולי השואה זכאים לקבל סוגים שונים של קצבאות ומענקים, כחלק מהפיצויים המגיעים להם, עבור הסבל, האובדן ועוגמת הנפש שהם חוו בתקופת השואה. חלק מהמענקים ומהקצבאות מוענקים מטעם מדינת ישראל, בעוד שקצבאות ומענקים אחרים מגיעים מטעם ממשלת גרמניה.

אחת הקצבאות הינה קצבת זקנה סוציאלית, המוענקת על ידי הביטוח הלאומי הגרמני לכל עובדי הגטאות. מדובר על קצבה המגיעה לכל מי שעבד באחד הגטאות המוכרים על ידי ממשלת גרמניה, בעבודה מרצון. אין מדובר כאן על עבודות כפייה, אלא על עבודות שבוצעו תמורת תשלום מסוים, כגון תוספת מזון, בגדים, מכסה ועוד. קצבת הזקנה מגיעה ליורשים של ניצולי השואה, במידה והניצול לא הספיק לקבל אותה בעודו בחיים. מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד שמתמחה בתחום, על מנת להבטיח לעצמכם תהליך מהיר ויעיל יותר, לצד ייעוץ מקצועי וקבלת כל המידע הרלוונטי.

זכויות יורשים של ניצולי שואה מהביטוח הלאומי הגרמני

ממשלת גרמניה חתמה עוד בשנת 1975 הסכם עם ממשלת ישראל, הקובע כי הביטוח הלאומי הגרמני יעביר לעובדי הגטאות קצבת זקנה סוציאלית, עבור העבודה שהם ביצעו בגטו בתקופת השואה. מדובר על עבודה בתחום הניקיון, טיפול בקשישים, טיפולים בילדים, עבודה במטבח או במפעלים השונים. על מנת לקבלת את הקצבה, יש להוכיח כי ניצול השואה שהה באחד הגטאות שהיו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית וכי הוא קיבל תשלום עבור העבודה. התשלום לא חייב להיות כספי, אלא יכול לכלול תוספת מזון או תנאי חיים משופרים. חשוב לדעת כי לאחרונה ממשלת גרמניה הכירה בגטאות נוספים, שהיו תחת שליטת או השפעת גרמניה הנאצית. לכן עובדי גטאות נוספים זכאים לקבל את קצבת הזקנה. במידה וניצול השואה נפטר בטרם הספיק לקבל את הקצבה המגיעה לו,יש זכויות שארים ניצולי שואה והיורשים שלו זכאים להגיש בשמו את הבקשה ולקבל את גובה דמי הקצבה באופן רטרואקטיבי.

זכויות יורשים של ניצולי שואה

זכויות יורשים של ניצולי שואה – מה מעולם לא סיפרו לכם?

קודם כל, חשוב לציין כי קצבת הזקנה אינה תלויה בקבלת דמי פיצויים, מענקים כספיים או קצבאות אחרות. לכן רוב עובדי הגטאות זכאים לקבל את קצבת הזקנה הסוציאלית. הצאצאים והאלמנים או האלמנות של ניצולי השואה זכאים לקבל בשמם את הקצבה המגיעה להם, אך לצורך כך יש להוכיח עמידה בכל הקריטריונים שהוזכרו לעיל. היורשים זכאים לקבל את גובה דמי הקצבה הרטרואקטיביים, בתנאי שניצול השואה נפטר לאחר התאריך 27.6.2002 ומעולם לא הגיש בקשה לקבלת קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי הגרמני.

אנו במשרד עו"ד סיבר ווייצקר נשמח לסייע לכם להבין את הזכויות המגיעות לכם. אנו מתמחים בתחום של זכויות יורשים של ניצולי שואה ובהגשת תביעות לביטוח הלאומי הגרמני, לצורך קבלת קצבת זקנה סוציאלית. נשמח לזרז עבורכם את התהליך ולהבטיח לכם את הקצבה המקסימלית המגיעה לכם לפי חוק. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור, צרו קשר!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *