מהו הסכם לוקסמבורג?

מהו הסכם לוקסמבורג?

בתאריך ה-10.9.1952 נחתם בין גרמניה המערבית ובין מדינת ישראל "הסכם לוקסמבורג", הסכם זה נקרא גם "הסכם השילומים" ובגרמנית "תיקון העוול".

ההסכם נחתם בלוקסמבורג, בין הקנצלר הגרמני קונארד אדנאואר ובין שר החוץ משה שרת.

לפי ההסכם נקבע כי גרמניה תעביר למדינת ישראל 3 מיליארד מארק. תשלום זה הועבר בין השנים 1953-1965 וניתן בתור פיצוי על הנטל בו נשאה מדינת ישראל כדי ליישב מחדש פליטים יהודים רבים שאיבדו את כל נכסיהם במהלך תקופת השואה עקב פשעי הנאצים. 

מתן השילומים נקבע בחוזי השלום שנחתמו בין גרמניה ובין המדינות המנצחות והפיצויים ניתנו גם לניצולים שלא היו אזרחי ישראל. 

לפי ההסכם נקבע שגרמניה המערבית תעביר תשלום של שני שלישים מסכום הפיצויים וגרמניה המזרחית תשלם שליש מהפיצויים. גרמניה המזרחית לא הסכימה לשלם פיצויים – לא לניצולי השואה ולא לישראל ואחרי שגרמניה התאחדה נטען שגרמניה המאוחדת מחוייבת לשאת בחובות של גרמניה המזרחית. יחד עם זאת, גרמניה עדיין חייבת לישראל כספים.

האם ההסכם מחליף מתן פיצויים לאזרחי ישראל מממשלת גרמניה?

הסכם לוקסמבורג אינו מחליף את זכאותם של אזרחי ישראל לקבלת פיצויים מגרמניה. פיצויים אלו ניתנים באופן חודשי לניצולי השואה ומטרתם לממן הוצאות רפואיות. 

התשלום ניתן כפיצוי על הסבל שעברו הניצולים ועל איבוד זכויות בסיסיות. 

סכום הפיצויים נקבע בהתאם לפרמטרים שאומדים את רמת הנזק.

יש לציין שהסכם לוקסמבורג לא מחליף את הזכות להשבת רכוש יהודי שנגנב, וחלק מהפיצויים על רכוש ניתנו לקהילות שנשארו בגרמניה המערבית.

ביטוח סוציאלי גרמניה

ביטוח סוציאלי גרמניה

שינויים נוספים בנוגע להסכמים בין גרמניה וישראל

מאז הסכם לוקסמבורג חלו שינויים והתפתחויות בנוגע להעברת תשלומים לניצולי שואה. בהסכם נוסף שנחתם בין ישראל וגרמניה ונכנס לתוקף בשנת 1975 (הסכם ביטוח סוציאלי לפיצויים לניצולי שואה), נקבע כי בקשה  לקצבה שהוגשה לביטוח הלאומי הישראלי זהה להגשת בקשה לקצבה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 

מעבר לכך, נקבע בהסכם כי יורשיו של ניצול שואה רשאים להגיש תביעה לדמי הגמלה שלו.

בהמשך, הכיר הביטוח הלאומי בגרמניה בעבודה בגטאות כעבודה לכל דבר, כך שאנשים שעבדו בגטאות במהלך תקופת השואה זכאים לקבלת קצבה מהביטוח הלאומי הגרמני.

למרות הזכאות לקבלת הקצבאות, ניצולים רבים שעבדו בגטאות לא ניצלו את זכאותם, חלקם לא הגישו תביעה כלל וחלקם הגישו תביעה ונדחו. 

לפי החקיקה החדשה, יכולים ניצולי שואה מגרמניה, לרבות בני זוגם ויורשיהם לבקש קצבה בגין עבודה בגטו בתקופת השואה או לבקש עריכה של בדיקה חוזרת במידה שהוגשה בקשה שנדחתה. 

השינויים בחוק יכולים להגדיל קצבאות שכבר ניתנות ולאפשר לניצולים, בני זוגם ויורשיהם לפתוח תביעות שנדחו ולקבל את הקצבאות שמגיעות להם.

במידה שאתם מעוניינים לבדוק האם אתם זכאים לקבלת גמלה או במידה שאתם מעוניינים לפתוח תביעה שנדחתה או להגדיל גמלה קיימת, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עו"ד סיבר וויצקר ואנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי שזכויותיכם יתממשו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *